Popularność instalacji oze spowodowała wykorzystywanie ich w budynkach wielolokalowych, w tym w szczególności w obiektach handlowych, biurowych czy magazynowych, w których powierzchnie są wynajmowane osobom z nich korzystającym. Najprostszym sposobem wykorzystania tej energii przez właścicieli tych obiektów jest rozliczenie tego kosztu w czynszu płaconym przez najemców. Takie rozwiązanie nie wymaga prowadzenia rozliczeń na podstawie art. 45 a ustawy – Prawo energetyczne, ani rozważania konieczności powstania systemu dystrybucyjnego czy linii bezpośredniej.
Takie rozwiązanie nie powinno budzić też wątpliwości z punktu widzenia rozliczeń podatku akcyzowego. A jeżeli instalacja będzie miała moc do 1 MW to nie powstanie obowiązek podatkowy także po stronie właściciela obiektu, który wlicza koszt energii w koszty czynszu.
Stanowisko takie zostało potwierdzone w indywidualnej interpretacji podatkowej z 22 listopada 2023 roku (0111-KDIB3-3.4013.296.2023.1.MW), w której wskazano, iż „wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna będzie wykorzystywana do, zaspokojenia w energię elektryczną wynajmowanych przez Państwa lokali użytkowych, w związku z czym zamierzają Państwo włączyć koszt produkowanej energii elektrycznej do ceny najmu, rozliczając najemców ryczałtowo, fakturując tylko najem lokalu jedną pozycją na fakturze, bez wyodrębniania kosztów zużytej przez najemcę energii elektrycznej, po stronie Państwa, jako wynajmującego nie będzie dochodziło do czynności sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, jako czynności podlegającej opodatkowaniu. Przedmiotem opodatkowania akcyzą w ww. sytuacji będzie zdaniem Organu zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej przez Państwa (właściciela wynajmowanych lokali), tj. czynności o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy.”
Organ wskazał także, że zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, będzie mogło korzystać ze zwolnienia od akcyzy na mocy j § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1178 z późn. zm.) i w konsekwencji właściciel nieruchomości nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego.
Całą treść interpretacji dostępna pod adresem: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/571323