Zmiana ustawy – Prawo energetyczne wprowadzoną nowelą z dnia 13 marca 2026 r., stanowi w nowo dodanym art. 10e, iż przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną opracowuje i stosuje strategię ograniczenia ryzyka, zwaną dalej strategią zabezpieczającą, w celu zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej, biorąc pod uwagę rozmiar prowadzonej działalności, strukturę i płynność rynków, w szczególności rynków krótkoterminowych, sygnały finansowe z tych rynków, a także wytyczne Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Strategia zabezpieczająca określać ma środki mające na celu:
1) ograniczenie ryzyka braku rentowności umów z odbiorcami energii elektrycznej spowodowanego wystąpieniem zmian na hurtowym rynku energii elektrycznej,
2) zapewnienie płynności przedsiębiorstwa energetycznego na rynku dnia następnego i rynku dnia bieżącego;
3) zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej.
Jednocześnie Prezes URE zobowiązany jest do opracowania i zamieszcza w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki wytycznych w zakresie rodzaju i sposobu określenia strategii zabezpieczającej środków, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, a więc do końca lipca 2026 roku. Środkami tymi mogą być w szczególności umowy zawierane z wytwórcami energii elektrycznej, umowy na rynku terminowym, rynku dnia następnego i rynku dnia bieżącego, a także działania mające na celu ograniczenie ryzyka wstrzymania dostaw energii elektrycznej.
W kolejnych latach przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną opracowuje strategię zabezpieczającą co 3 lata i w terminie do dnia 15 grudnia ostatniego roku poprzedzającego okres objęty tą strategią przekazuje ją Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyk jeżeli uzna, że działania wskazane przez przedsiębiorstwo energetyczne w strategii zabezpieczającej są niewystarczające do ograniczenia ryzyka wstrzymania dostaw energii elektrycznej wzywa do uzupełnienia strategii zabezpieczającej, w terminie miesiąca od dnia otrzymania wezwania, przez przedsiębiorstwo energetyczne.
W ślad za nowym obowiązkiem idzie także obowiązek sprawozdawczy. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną przedstawia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do dnia 30 kwietnia każdego roku sprawozdanie zawierające opis działań podjętych w roku poprzednim w celu realizacji strategii zabezpieczającej.
Zarówno brak sporządzenia strategii, jak i brak jej złożenia do Prezesa URE oraz brak złożenia sprawozdania – objęte będą karą pieniężną – zgodnie z art. 56 ust. 1 pkt 61 ustawy – Prawo energetyczne.