OZE na własny użytek do 500 kW bez pozwolenia na budowę

Drukuj stronę

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki, którego dotyczył poprzedni artykuł, zakłada również udogodnienia dla przedsiębiorstw wytwarzających energię elektryczną na użytek własny. Skutkiem nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – ma być zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej nie większej niż 500 kW.

Obowiązująca regulacja

Na gruncie aktualnych przepisów, dla każdej instalacji fotowoltaicznej, której moc zainstalowana elektryczna przekracza 150 kW, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia organu nadzoru budowlanego. W takim przypadku inwestorzy muszą przejść przez pełną procedurę administracyjną, która obejmuje między innymi: opracowanie projektu budowlanego, zatrudnienie kierownika budowy czy uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (jeśli brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Co więcej, odpowiedni organ ma na wydanie decyzji aż do 65 dni. Cały proces pozostaje więc skomplikowany formalnie i czasochłonny.

Projekt nowelizacji

Projektowana zmiana ustawy – Prawo budowlane – ma gwarantować zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy zainstalowanej nie większej niż 500 kW. Zwolnieniu z tego obowiązku ma podlegać każda instalacja fotowoltaiczna produkująca energię elektryczną na potrzeby własne przedsiębiorstwa, o ile jej budowa nie będzie zlokalizowana na terenie obszarowych form ochrony przyrody, takich jak parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000 itp.

Celem nowelizacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej oraz dalsze ograniczenie poziomu emisyjności produkcji. Budowa instalacji odpowiadających na własne zapotrzebowanie zakładów produkcyjnych ma również przyczyniać się do rzeczywistego wzrostu niezależności, a tym samym bezpieczeństwa energetycznego.

Stan prac sprawdzą Państwo pod tym adresem: https://legislacja.gov.pl/projekt/12397604/katalog/13126850#13126850