Na mocy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1762), operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych (OSD) zobowiązani zostali do sporządzenia po raz pierwszy oceny potencjału systemów ciepłowniczych i chłodniczych, znajdujących się w obszarze ich działania. Termin wykonania tego obowiązku mija 30 czerwca 2025 roku.
Kolejne oceny mają być wykonywane cyklicznie, co cztery lata – w terminem do 30 czerwca roku następującego po zakończeniu danego okresu oceny. Oznacza to, że druga taka analiza zostanie sporządzona do końca czerwca 2029 r.
Podstawa prawna i cel regulacji
Obowiązek został wprowadzony w wyniku implementacji art. 24 ust. 8 dyrektywy (UE) 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Przepisy te mają na celu pogłębienie integracji sektorów energii elektrycznej oraz ciepłownictwa i chłodnictwa, a także promowanie efektywnego gospodarowania nadwyżkami energii z OZE.
Zgodnie z nowym art. 10d ustawy – Prawo energetyczne, OSD zobowiązany jest do oceny, czy i w jakim zakresie systemy ciepłownicze i chłodnicze mogą świadczyć usługi systemowe, w tym:
- udostępniać instalacje do zarządzania popytem (np. w ramach usług DSR),
- magazynować nadwyżki energii elektrycznej z OZE,
- bilansować zapotrzebowanie energetyczne w regionie.
Zakres oceny i współpraca z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi
Ocena dokonywana przez OSD obejmuje zarówno analizę zasobów technicznych, jak i efektywności ekonomicznej rozwiązań. Ustawa nakłada również obowiązki na przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem, dystrybucją lub wytwarzaniem ciepła i chłodu – będą one zobowiązane do przekazywania operatorowi dystrybucyjnemu niezbędnych informacji, a przetworzone dane mają być w kompletnej analizy udostępnione szeregowi podmiotów, naturalnie z zachowaniem tajemnicy przedsiębiorstwa.
Komu przekazywana jest ocena?
Kompletna ocena potencjału systemów ciepłowniczych i chłodniczych przekazywana będzie:
- operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego,
- Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE),
- oraz przedsiębiorstwom energetycznym działającym w objętym obszarze.
Chociaż ustawa precyzyjnie określa termin sporządzenia analizy, nie precyzuje jednak, do kiedy ma zostać ona przekazana, wyżej wymienionym podmiotom. Z ostrożności należy wobec tego przyjąć, że powinno to mieć miejsce niezwłocznie.
Z treścią znowelizowanych przepisów, mogą się Państwo zapoznać pod adresem:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001762/T/D20231762L.pdf