Koncesja w prawie energetycznym – obowiązek informacyjny i zaprzestanie działalności – na przykładzie koncesji na dystrybucję energii elektrycznej

Drukuj stronę

Oprócz szeregu warunków wykonywania działalności koncesjonowanej, decyzja koncesyjna nakłada na przedsiębiorcę rozbudowany obowiązek sprawozdawczy i informacyjny. Celem takiego działania jest zapewnienie bezpieczeństw i stabilności systemu energetycznego. Również dla realizacji tych wartości, koncesja określa szczegółowy tok postępowania w przypadku planowanego zaprzestania działalności w obszarze dystrybucji energii elektrycznej. Bardzo często obowiązki te są powtórzeniem przepisów prawa. Niemniej jednak mogą w tym zakresie występować modyfikacje, szczególnie jeżeli dochodzi do nowelizacji przepisów po wydaniu koncesji.

Obowiązek informacyjny

Koncesjonariusz zobowiązany jest do niezwłocznego informowania Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wszelkich istotnych zmianach dotyczących swojej działalności koncesjonowanej. W szczególności:

  • w terminie 7 dni – powinien pisemnie zawiadomić organ regulacyjny o zmianie oznaczenia podmiotu, jego siedziby lub adresu, numeru w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców (krajowym lub zagranicznym) oraz numeru identyfikacji podatkowej (NIP), dołączając wniosek o zmianę koncesji, jeśli jest to wymagane, a także o zaprzestaniu spełniania warunków koncesyjnych
  • w terminie 14 dni – o zmianie danych osób uprawnionych do reprezentacji lub planowanym rozszerzenie działalności – koncesjonariusz ma przy tym obowiązek złożyć stosowne zawiadomienie i wystąpić o zmianę koncesji, zanim rozpocznie działalność w nowym zakresie.
  • najpóźniej 90 dni wcześniej – o planowanym podziale lub połączeniu przedsiębiorstwa.

Co więcej, o przypadku niepodjęcia działalności, w terminie 6 miesięcy od uzyskania koncesji, należy poinformować w ciągu 14 dni po upływie tego okresu, podając przy tym przyczyny.

Zaprzestanie działalności

Każda koncesja na dystrybucję energii elektrycznej zawiera również szczegółowe wytyczne na wypadek zaprzestania wykonywania działalności przez przedsiębiorcę.  W myśl decyzji, Koncesjonariusz ma obowiązek, nie później niż na 18 miesięcy przed zakończeniem działalności, przedstawić Prezesowi URE: analizę techniczną, analizę finansową  oraz analizę wpływu na środowisko, sporządzone na własny koszt. Celem tych analiz jest określenie stopnia wypełnienia zobowiązań koncesjonariusza wobec osób trzecich na dzień zakończenia działalności.

Wszelkie zalecenia i wnioski wynikające z ww. analiz powinny być zrealizowane w najkrótszym możliwym terminie, w celu właściwego zakończenia działalności oraz minimalizacji jej skutków. Po zakończeniu działalności koncesjonowanej, koncesjonariusz zobowiązany jest do: rekultywacji gruntów, przywrócenia pierwotnego ukształtowania terenu, utylizacji odpadów niebezpiecznych oraz innych działań służących likwidacji skutków działalności.

Koncesjonariusz ma obowiązek opracować i przedstawić Prezesowi URE, również na 18 miesięcy przed planowanym zakończeniem działalności, plan powyższych działań likwidacyjnych wraz ze wskazaniem źródeł ich finansowania. W przypadku zmian okoliczności, które były podstawą przygotowania planu, koncesjonariusz jest zobowiązany do niezwłocznej aktualizacji tego planu.

Przedsiębiorca jest zwolniony z tak określonej procedury jedynie w wypadku, gdy majątek wykorzystywany w działalności koncesjonowanej zostanie przekazany innemu podmiotowi do dalszej eksploatacji.

Podsumowanie

Obowiązki informacyjne i likwidacyjne wynikające z koncesji na dystrybucję energii elektrycznej mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa systemu energetycznego i ciągłości dostaw. Obok warunków wykonywania działalności, stanowią nieodłączny element decyzji koncesyjnej. Jasno określone terminy realizacji poszczególnych obowiązków, umożliwiają organom regulacyjnym skuteczne monitorowanie rynku energii, stanowiąc równocześnie klarowną podstawę odpowiedzialności przedsiębiorcy  w przypadku uchybień.

Rejestr koncesji Urzędu Regulacji Energetyki dostępny pod linkiem:

https://rejestry.ure.gov.pl