2 czerwca 2025 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał indywidualną interpretację podatkową, w sprawie pod sygnaturą: 0111-KDIB1-3.4010.152.2025.1.JKU. Rozstrzygnięcie dotyczyło kwestii rozliczenia kosztów uzyskania przychodu w sytuacji konieczności skorygowania błędnie wystawionych faktur za energię elektryczną.
Stan faktyczny sprawy
Wnioskodawca w przedmiotowej sprawie była pewna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która po połączeniu się w 2016 r. z innym przedsiębiorcą, w trybie przejęcia, wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, w tym wynikające z umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej w 2012 r. oraz porozumienia cenowego z 2014 r. Z uwagi na błąd systemowy po stronie Sprzedawcy, przez lata (2017–2024) faktury były wystawiane według nieaktualnych cen, mimo że cennik, będący według umowy podstawą rozliczeń, ulegał zmianie. Dopiero w 2024 r. Sprzedawca zauważył swoją pomyłkę, a w konsekwencji zaczął wystawiać faktury zgodnie z obowiązującymi stawkami, co doprowadziło do znaczącego wzrostu kosztów po stronie spółki. Strony zawarły w 2025 r. ugodę, w której określono zasady uregulowania zaległości za lata 2022–2024. W konsekwencji Wnioskodawca został zobowiązany do zapłaty różnic wynikających z korekt faktur oraz do skorygowania kosztów uzyskania przychodów. Powstała wątpliwość, czy korekty te należy rozpoznać w okresach pierwotnych, czy bieżącym okresie rozliczeniowym.
Stanowisko Wnioskodawcy
W ocenie spółki, korekta kosztów uzyskania przychodów wynikająca z otrzymanych w 2025 roku faktur korygujących za dostawy energii elektrycznej z lat 2022–2024 powinna zostać dokonana w bieżącym okresie rozliczeniowym, zgodnie z art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Podkreślono, że korekty te nie wynikają z błędów rachunkowych ani oczywistych omyłek, lecz są konsekwencją wykrycia błędu systemowego po stronie Sprzedawcy, skutkującego zaniżeniem cen energii oraz późniejszego sporu między stronami umowy. Momentem powstania obowiązku podatkowego powinna być zatem data otrzymania faktur korygujących oraz zawarcia ugody określającej ostateczną wysokość należności. Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT, jeżeli korekta nie wynika z oczywistych błędów, należy ją ująć w dacie otrzymania dokumentu korygującego, co eliminuje konieczność wstecznego modyfikowania rozliczeń podatkowych.
Rozstrzygnięcie Dyrektora KIS
Organ podatkowy nie przychylił się do argumentacji Wnioskodawcy. W jego ocenie, korekta kosztów uzyskania przychodów wynikająca z otrzymanych faktur korygujących za lata 2022–2024, dotyczących dostawy energii elektrycznej, powinna zostać ujęta wstecznie – w okresach, których te koszty dotyczyły. Organ, przyjmując stanowisko przeciwne wobec Wnioskodawcy, wskazał że sam fakt toczenia sporu, a w konsekwencji zawarcie ugody co do spornej części zaległych rozliczeń, nie wpływa na ustalenie momentu korekty kosztów uzyskania przychodu. Przeprowadzając wykładnię językową sformułowań użytych w ustawie (‘błąd rachunkowy”, “oczywista omyłka”), stwierdził że przytoczony stan faktyczny nie wyczerpuje dyspozycji art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, ponieważ stanowi przykład oczywistego błędu rachunkowego.
Podsumowanie
Prawidłowe określenie momentu ujęcia korekty faktury w kosztach uzyskania przychodów uzależnione jest od przyczyny jej dokonania. Jeżeli korekta wynika z pierwotnego błędu w dokumentowaniu transakcji – jak miało to miejsce w analizowanym przypadku – obowiązkiem podatnika jest przyporządkowanie modyfikacji wstecznie, do okresu, którego dotyczy pierwotny wydatek. Organ podatkowy jednoznacznie wskazał, że nawet zawarcie późniejszej ugody z kontrahentem nie musi mieć istotnego wpływu na ten moment. Wyjątek przewidziany w ustawie, jest więc stosowany niezwykle zawężająco, co przypomina, jak istotna jest staranność w monitorowaniu rozliczeń oraz dokumentowaniu transakcji – także w przypadkach, gdy błąd leży po stronie kontrahenta.
Z treścią interpretacji zapoznają się państwo pod adresem:
https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/641604;keyWords=energia%20elektryczna