Gwarantowana cena energii – nowy typ umowy w prawie energetycznym

Drukuj stronę

Planowana implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1711 ma wprowadzić istotne zmiany w obszarze obrotu energią elektryczną. Projektowana w tym celu nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne zakłada, obok już dostępnych umów z ceną dynamiczną, wprowadzenie zupełnie nowego modelu kontraktowego: umowy zawieranej na czas oznaczony z gwarancją stałej ceny energii.

Charakterystyka umowy z gwarancją stałej ceny

Zgodnie z treścią projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nowa forma umowy obejmuje sprzedaż energii elektrycznej lub zawarcie tzw. umowy kompleksowej pomiędzy sprzedawcą a odbiorcą końcowym. Warunki takiej umowy — w tym cena energii oraz stosowane opłaty — pozostają niezmienne przez cały okres jej obowiązywania, z wyłączeniem zmian dotyczących podatków i opłat dystrybucyjnych. Minimalny czas trwania umowy określono na jeden rok.

Obowiązek oferowania umów tego typu zostanie nałożony na każdego sprzedawcę energii elektrycznej, który obsługuje co najmniej 200 000 odbiorców końcowych.

Wprowadzony zostanie także rozszerzony obowiązek informacyjny. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy odbiorca końcowy musi otrzymać zestaw kluczowych informacji w zwięzłej, czytelnej i przystępnej formie, obejmujący:

  1. Cenę energii elektrycznej oraz wysokość dodatkowych opłat,
  2. Informację, czy cena energii jest stała, czy dynamiczna,
  3. Dane kontaktowe: adres e-mail i numer telefonu sprzedawcy,
  4. Informacje dotyczące metod płatności, promocji oraz dostępnych usług dodatkowych.

Ponadto przedsiębiorstwa energetyczne będą zobowiązane do publicznego udostępniania informacji o swojej ofercie również na własnych stronach internetowych.

Odbiorcom, którzy zdecydują się na ten model umowy, ustawodawca zagwarantuje także prawo do korzystania z usług elastyczności oraz odpowiedzi odbioru (tzw. demand response).

Cele regulacji

Podstawowym celem proponowanej regulacji jest zwiększenie ochrony odbiorców końcowych przed gwałtownymi wahaniami cen energii elektrycznej, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach — m.in. w następstwie wybuchu wojny w Ukrainie i niestabilności rynków surowców. Nowe przepisy mają także wspierać rozwój elastyczności krajowego systemu elektroenergetycznego, umożliwiając aktywne uczestnictwo odbiorców w jego stabilizacji i rozwoju. Zauważalny jest trend przechodzenia na umowy, w których cena oparta jest o notowania giełdowe, kiedy w całości ryzyko wahania tej ceny przechodzi na odbiorcę. Sprzedawca staje się wyłącznie pośrednikiem.

Stan prac do czasu skierowania projektu do prac sejmowych sprawdzą Państwo pod tym adresem:
https://legislacja.gov.pl/projekt/12396003/katalog/13118093#13118093