Deregulacja dla instalacji OZE

Drukuj stronę

Na etapie opiniowania znajduje się obecnie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki, autorstwa  Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Regulacja ma na celu ułatwienie funkcjonowania obecnych prosumentów oraz obniżenie progu wejścia na rynek dla nowych instalacji. Kluczową zmianą w tym zakresie jest podwyższenie progu koncesjonowania instalacji OZE do 5 MW mocy zainstalowanej elektrycznej.

Obecny stan prawny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, jest zobowiązany do uzyskania odpowiedniej koncesji (art. 32 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne).
W zakresie odnawialnych źródeł energii, zwolnieniu z tego obowiązku podlegają jedynie dwa typy instalacji:

  • mikroinstalacje – odnawialne źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w których łączna moc zainstalowana elektryczna nie przekracza 50 kW;
  • małe instalacje – źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i mniejszej niż 3 MW, w których łączna moc zainstalowana elektryczna wynosi od 50 kW do 1 MW.

Planowana nowelizacja

Projektodawca w nowelizacji ustawy proponuje podniesienie progu koncesjonowania instalacji OZE do 5 MW mocy zainstalowanej elektrycznej. Zmiana ta ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie uzyskanie koncesji wiąże się z koniecznością przejścia skomplikowanej procedury administracyjnej, wniesienia opłaty za jej wydanie oraz corocznych opłat koncesyjnych. Zwolnienie z tego obowiązku, zdaniem Ministerstwa, ma pozytywnie wpłynąć na udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym.
 Według danych za 2024 rok, OZE odpowiadają za niemal 30% produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Stan prac sprawdzą Państwo pod tym adresem: https://legislacja.gov.pl/projekt/12397604/katalog/13126850#13126850